poniedziałek, 24 października 2016

TOP 20 miejsc w Beskidzie Śląskim


BESKID ŚLĄSKI


Łączna długość szlaków turystycznych: 506,3 km (w tym te biegnące w stronę Beskidu Śląskiego, a rozpoczynające się na Pogórzu Śląskim lub Kotlinie Żywieckiej);
Najwyższy punkt: Skrzyczne (1257 m n.p.m.);


Beskid Śląski to najbliższe mi pasmo górskie. To tutaj się urodziłem oraz dorastałem. Tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki po okolicznych szczytach. I to tu zrodziła się moja miłość do gór. W Beskidzie Śląskim nauczyłem się szacunku do otaczającej mnie przyrody i to najczęściej jemu zawdzięczam swoje wielkie powroty po chwilach kryzysowych (nic mnie tak nie wzmacnia, jak długie wyczerpujące wędrówki po górach, połączone z obserwacją krajobrazu górskiego).
Na szlakach Beskidu Śląskiego odbywałem większość swoich treningów przed wymagającymi wyprawami, takimi jak przejście: Głównego Szlaku Beskidzkiego, Głównego Szlaku Sudeckiego, Małego Szlaku Beskidzkiego czy Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.
Właśnie głównie te treningi pozwoliły mi poznać całą polską cześć tego pasma górskiego. Dziś znam go tak jak własną kieszeń, dlatego pozwoliłem sobie stworzyć poniższą listę - TOP 20 miejsc w Beskidzie Śląskim.
Być może mimo sporej popularności Beskidu Ślaskiego znajdziecie tutaj miejsca, które nie udało się Wam jeszcze zobaczyć.

Zapraszam do obejrzenia widea i przeczytania tego wpisu.



TOP 20:

1. Hala Jaworowa (Polana Kotarska)



Hala Jaworowa to największa śródleśna polana pasterska w Beskidzie Śląskim. Jej malownicze położenie oraz co ciekawe mała popularność sprawia, że jest to dla mnie prawdziwa perełka tego pasma górskiego.

Dojście szlakiem:
 - Brenna Centrum - Kotarz (szlak biegnie wschodnim skrajem Hali Jaworowej);


Więcej informacji oraz zdjęć Hali Jaworowej znajdziecie w moich postach:
Kwintesencja Beskidu Śląskiego zawarta podczas jednej górskiej pętli;
Pętla po Beskidzie Śląskim, zwieńczona urokliwym zachodem Słońca;
Prawdziwa zima na brenneńskich szlakach (zimowe ujęcie);


2. Skrzyczne (1257 m n.p.m.)



Drugie miejsce w moim zestawieniu zajmuje chyba najbardziej rozpoznawalny szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne. Ta najwyższa góra tego pasma górskiego ma niestety swoje wady. Mam tu na myśli przede wszystkim tłok panujący na szczycie, zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym (doskonała infrastruktura narciarska). Chcąc tego uniknąć warto wybrać się tutaj wczesnym rankiem lub poza sezonem w dni powszednie. Wówczas przy sprzyjających warunkach pogodowych na pewno skupimy się na tym, co Skrzyczne ma nam do zaoferowania najlepszego - czyli przepiękny widok na Kotlinę Żywiecką, Beskid Żywiecki (w tym Pilsko i Babią Górę) oraz Tatry. 

Dojście szlakiem:
 - Szczyrk Centrum - Skrzyczne;
 - Szczyrk Centrum - Skrzyczne;
 - Buczkowice - Skrzyczne;
 - Ostre - Skrzyczne;
 - Barania Góra - Skrzyczne ( - dojście z Przeł. Salmopolskiej);

Więcej informacji oraz zdjęć Skrzycznego znajdziecie w moich postach:
Kwintesencja Beskidu Śląskiego zawarta podczas jednej górskiej pętli;
Kadra polskich skoczków narciarskich i element Korony Gór Polski (zimowe ujęcie);
Szlakiem przez najwyższe partie Beskidu Śląskiego (zimowe ujęcie);


3. Jaskinia w Trzech Kopcach (Grota Klimczoka)



Na trzecim miejscu umieściłem jedną z przedstawicielek typowych dla Karpat fliszowych jaskiń osuwiskowych szczelinowych - Jaskinię w Trzech Kopcach, zwaną również Grotą Klimczoka. Jest to trzecia pod względem długości jaskinia w polskich Karpatach fliszowych (łączna długość korytarzy i sal osiąga 1254 m). Jaskinia jest miejscem, które zamieszkuje kilka gatunków nietoperzy. Można tu spotkać m.in.: gacki wielkouche, nocki wąsatki i podkowce małe. Osoby lubiące od czasu do czasu zejść ze szlaków i odkryć ukryte podziemne piękno Beskidu Śląskiego z pewnością będą zachwycone. Jaskinię tworzy labirynt korytarzy położonych na różnych poziomach. Ze względu na ogrom jaskini oraz sporą ilość ciasnych korytarzy, jej zwiedzanie wcale nie należy do łatwych. Bardzo łatwo stracić w niej orientację. Wielokrotnie ratownicy GOPR-u musieli wyciągać z jaskini zagubionych grotołazów.
Oprócz Jaskini w Trzech Kopcach, w Beskidzie Śląskim można znaleźć inne tego typu formy pseudokrasu (pseudokras - rzeźba powierzchni Ziemi zbliżona do rzeźby krasowej, lecz powstała w skałach niekrasowiejących, tak jak w tym wypadku w piaskowcach). Wśród nich można wyróżnić między innymi jaskinie:
- Chłodną (zbocze Murońki);
- Głęboką (zbocze Stołowa);
- Lodową (zbocze Hyrcy);
- Malinowską (zbocze Malinowa);
- Miecharską (zbocze Malinowskiej Skały) - aktualnie (2016 r.) druga pod względem długości jaskinia w Beskidach (długość korytarzy to 1838 m);
- Pod Balkonem (zbocze Murońki);
- Salmopolską (poniżej Przeł. Salmopolskiej);
- Wiślańską (zbocze Malinowa) - aktualnie (2016 r.) najdłuższa jaskinia całych Beskidów (długość korytarzy to 2073 m);

Dojście szlakiem:
Niestety, bezpośrednio obok otworu wejściowego do Jaskini w Trzech Kopcach nie przebiega żaden szlak turystyczny. Chcąc tutaj dotrzeć należy zboczyć z czerwonego szlaku ( Przeł. Karkoszczonka - Siodło pod Klimczokiem) na nieoznakowaną leśną drogę lub na wysokości Trzech Kopców ( - szlak Błatnia - Klimczok) zejść w dół góry leśną ścieżką.

Więcej informacji oraz zdjęć Groty Klimczoka znajdziecie w moich postach:
Podróż do wnętrza Ziemi - epizod 1;


4. Magura (1109 m n.p.m.)



Tuż za podium mojej listy znalazła się wciąż niedoceniana Magura. Magura to szczyt położony w sąsiedztwie innej, bardzo popularnej góry - Klimczoka. Roztacza się z niej ładny widok m. in. na: Beskid Żywiecki, Tatry, Beskid Mały, Beskid Makowski, Kotlinę Żywiecką, Bramę Wilkowicką, Pogórze Śląskie z Bielskiem, Kotlinę Oświęcimską oraz Pasmo Wiślańskie ze Skrzycznem na czele, Szyndzielnię i Klimczok. Jeszcze kilkanaście lat temu Magura niczym specjalnym się nie wyróżniała. Porastał ją dosyć szczelnie las, a widoki z pewnością nie były tak obłędne. Niestety drzewa zaatakowały szkodniki (m.in. korniki), stąd konieczna była ich wycinka.
Dziś warto wybrać się na Magurę, zwłaszcza dla niezapomnianego wschodu Słońca. Polecam więc przejść się kilka minut od schroniska PTTK "Klimczok" (notabene wbrew swojej nazwie, położonego nie na stokach Klimczoka ale Magury) na jej szczyt, by móc podziwiać ten urzekający widok.

Dojście szlakiem:
 - Bielsko-Biała Mikuszowice Śląskie - Bystra - Schronisko PTTK "Klimczok";
 - Wilkowice Bystra (PKP) - Meszna - Schronisko PTTK "Klimczok";

Więcej informacji oraz zdjęć Magury znajdziecie w moich postach:
Jedna pętla, a w niej dwa pasma górskie i szczyt zaliczany do Korony Gór Polski;


5. Malinowska Skała (1152 m n.p.m.)



Piąte miejsce należy do Malinowskiej Skały. Ze szczytu roztacza się ładny widok na: spory fragment Beskidu Śląskiego, Kotlinę Żywiecką oraz fragment Beskidu Małego, Beskidu Makowskiego i Beskidu Żywieckiego. Paradoksalnie ten widok zawdzięcza się katastrofie ekologicznej, która dotknęła całe Pasmo Wiślańskie - szkodniki (opieńka, kornik drukarz) + wiatr doprowadziły do powalenia drzew (głównie świerki) w pierwszej dekadzie XXI wieku.
Największą atrakcją Malinowskiej Skały jest znajdująca się tam wychodnia zlepieńca kwarcowego, będąca od wielu lat jedną z wizytówek Beskidu Śląskiego. Takich wystających ponad powierzchnię bloków skalnych znajdziemy w Beskidzie Śląskim znacznie więcej, jednak palmę pierwszeństwa jeżeli chodzi o popularność dzierży z pewnością ta na Malinowskiej Skale. Wychodnia od 1977 r. jest objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.
Na 13 miejscu w moim rankingu znajdziecie więcej tego typu obiektów. Polecam tam zajrzeć.  

Dojście szlakiem:
 - Przeł. Salmopolska - Malinowska Skała;
 - Barania Góra - Skrzyczne;
 - Ostre - Malinowska Skała;

Więcej informacji oraz zdjęć Malinowskiej Skały znajdziecie w moich postach:
Kwintesencja Beskidu Śląskiego zawarta podczas jednej górskiej pętli;
Szlakiem przez najwyższe partie Beskidu Śląskiego (ujęcie zimowe);


6. Matyska (Golgota Beskidów) (609 m n.p.m.)



Zapewne niektórzy z Was się zastanawiają, co właściwie robi tutaj Matyska? Oczywiście macie rację. To niewielkie wzgórze nie powinno się znaleźć w TOP liście miejsc Beskidu Śląskiego, skoro do niego nie jest zaliczane. Śpieszę jednak z wytłumaczeniem, dlaczego umieściłem na niej szczyt z mezoregionu Kotlina Żywiecka. Po pierwsze znajduje się on bardzo blisko umownej granicy między tymi mezoregionami. Po drugie w jego pobliżu prowadzi szlak turystyczny, który docelowo zmierza w stronę szczytów Beskidu Śląskiego. Po trzecie jest to miejsce szczególne, głównie ze względu na piękną panoramę (widoczne fragmenty: Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego, Beskidu Makowskiego, Beskidu Żywieckiego oraz Kotliny Żywieckiej), a także przez wzgląd na kontrowersyjną drogę krzyżową. Myślę, że teraz rozumiecie, dlaczego Golgota Beskidów znalazła się na mojej liście TOP 20 miejsc Beskidu Śląskiego. 

Dojście szlakiem:
Przez Matyskę nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Natomiast w jej pobliżu znajduje się szlak:
 - Radziechowy - Hala Radziechowska;

Więcej informacji oraz zdjęć Matyski znajdziecie w moich postach:
Szlakiem przez Golgotę Beskidów;


7. Błatnia (Błotny) (917 m n.p.m.)


   
Miejsce siódme? Szczyt od którego wszystko się zaczęło. Błatnia to dla mnie sentymentalne miejsce. To właśnie ta góra była celem mojej pierwszej wycieczki. Bliski mojego rodzinnego domu Błotny, to obok Skrzycznego i Kotarza najczęściej odwiedzany przeze mnie szczyt Beskidu Ślaskiego. Jego zaletą jest możliwość podziwiania z charakterystycznego kopca na szczycie, dookolnej panoramy obejmującej najważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego, a także Beskidu Śląsko-Morawskiego. Na wierzchołku, grzbiecie oraz stokach Błatniej znajduje się wiele polan, na których wykończeni turyści mogą odpocząć, zażywając przy okazji kąpieli słonecznej. Kawałek pod szczytem zlokalizowane jest jedno z bardziej klimatycznych schronisk górskich w tym paśmie.

Dojście szlakiem:
 - Brenna Ośr. Zdrowia (PKS) - Schronisko PTTK na Błatniej;
 - Brenna Centrum - Schronisko PTTK na Błatniej;
 - Skoczów (PKP) - Górki Wielkie - Schronisko PTTK na Błatniej;
 - Jaworze Nałęże - Schronisko PTTK na Błatniej;
 - Jaworze - Schronisko PTTK na Błatniej;
 - Bielsko-Biała Wapienica - Schronisko PTTK na Błatniej;
 - Szyndzielnia - Klimczok - Schronisko PTTK na Błatniej;

Więcej informacji oraz zdjęć Błatniej znajdziecie w moich postach:
Kozia Góra - dawna mekka sportów zimowych;
Polski "Mały Wiedeń";
Prawdziwa zima na brenneńskich szlakach;


8. Ochodzita (894 m n.p.m.)



Ósme miejsce na mojej liście przypadło symbolowi Koniakowa - Ochodzitej. Niemal całkowicie pozbawiony drzew kopulasty wierzchołek Ochodzitej to wspaniały punkt widokowy. Ze szczytu można obserwować wspaniałą panoramę obejmującą większą część Beskidu Żywieckiego (bez Babiej Góry), Tatry, fragment Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego, Małej Fatry i Beskidu Śląsko-Morawskiego. 

Dojście szlakiem:
Przez Ochodzitą nie przebiega żaden szlak turystyczny. Najłatwiej dostać się tutaj ścieżkami i drogami polnymi ze szlaków biegnących u podnóża góry:
 - Zwardoń - Barania Góra;
 - Wisła Głębce (PKP) - Przeł. Szarcula - Koniaków (Fibaczka);

Więcej informacji oraz zdjęć Ochodzitej znajdziecie w moich postach:
Na styku trzech państw - maraton po Beskidzie Śląskim;


9. Hala Radziechowska



Miejsce dziewiąte na mojej liście zajmuje kolejna w moim zestawieniu hala pasterska. Hala Radziechowska położona jest na Głównym Szlaku Beskidzkim, między szczytami Glinnego i Magurki Radziechowskiej. W jej najwyższym punkcie znajduje się bacówka, z którą mam związane miłe wspomnienia z mojej wyprawy Głównym Szlakiem Beskidzkim. Obecnie w sezonie letnim zdarza się, że na hali wypasane są owce. 

Dojście szlakiem:
 - Radziechowy - Hala Radziechowska;
 - Węgierska Górka - Hala Radziechowska (GSB);
 - Barania Góra - Hala Radziechowska (GSB);
 - Ostre - Hala Radziechowska;

Więcej informacji oraz zdjęć Hali Radziechowskiej znajdziecie w moich postach:
GSB dzień 1;
GSB dzień 2;
Szlakiem przez Golgotę Beskidów;


10. Klimczok (1117 m n.p.m.)



Pierwszą dziesiątkę zamyka najwyższy szczyt Grupy Klimczoka. Klimczok to bardzo popularny cel wycieczek po Beskidzie Śląskim. Na taką popularność góry z pewnością ma wpływ jego łatwa dostępność (ogromne rzesze turystów ciągną tutaj od strony Szyndzielni, na którą można się dostać kolejką gondolową z Bielska-Białej), bliskość schroniska górskiego (schronisko PTTK "Klimczok", położone wbrew swojej nazwie na stokach Magury), duża liczba szlaków turystycznych prowadzących na szczyt lub jego okolice oraz jeden z bardziej rozpoznawalnych widoków w Beskidzie Ślaskim (szczególnie znane jest ujęcie, w którym zawarte są szczyty: Magury (ze schroniskiem), Babiej Góry, Tatr, Pilska i Skrzycznego (fot. powyżej).

Dojście szlakiem:
 - Jaworze - Błatnia - Klimczok;
 - Bielsko-Biała Dolina Wapienicy - Szyndzielnia - Klimczok;
 - Bielsko-Biała Olszówka - Szyndzielnia - Klimczok;
 - Przeł. Karkoszczonka - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok;
 - Szczyrk - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok;
 - Szczyrk - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok;
 - Wilkowice Bystra (PKP) - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok;
 - Bystra Śląska - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok;
 - Wilkowice Bystra (PKP) - Meszna - Schronisko PTTK "Klimczok" - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok;

Więcej informacji oraz zdjęć Klimczoka znajdziecie w moich postach:
Jedna pętla, a w niej dwa pasma górskie i szczyt zaliczany do Korony Gór Polski;
Kozia Góra - dawna mekka sportów zimowych;
Podróż do wnętrza Ziemi - epizod 1;
Prawdziwa zima na brenneńskich szlakach;


11. Kaskady Rodła



Na miejscu jedenastym umieściłem zespół naturalnych wodospadów i progów rzecznych (ponad 20) na potoku Wątrobnym, zwanych Kaskadami Rodła. Spośród nich na większą uwagę zasługują dwa największe wodospady o wysokości 3,5 oraz 5 metrów. Są to największe wodospady naturalne w Beskidzie Śląskim. Swoje powstanie Kaskady Rodła zawdzięczają erozyjnej działalności potoku (erozja denna i erozja wsteczna) oraz odpowiedniemu ułożeniu warstw skalnych podłoża (flisz karpacki) względem kierunku przepływu wody.    

Dojście szlakiem:
 - Wisła Czarne (Fojtula) - Barania Góra;

Więcej informacji oraz zdjęć Kaskad Rodła znajdziecie w moich postach:
Szlakiem przez Golgotę Beskidów;
Szlakiem przez najwyższe partie Beskidu Śląskiego;


12. Barania Góra (1220 m n.p.m.)



Miejsce dwunaste na mojej liście przypadło drugiej pod względem wysokości górze w Beskidzie Śląskim. Mowa tu oczywiście o Baraniej Górze, na zboczach której znajdują się źródła Wisły - najdłuższej rzeki w kraju. Góra ta jest najchętniej odwiedzanym przez turystów szczytem w Wiśle. Na jej wierzchołku znajduje się ogólnodostępna wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama.    

Dojście szlakiem:
 - Wisła Czarne (Fojtula) - Barania Góra;
 - Szczyrk - Skrzyczne - Barania Góra;
 - Węgierska Górka - Magurka Wiślańska - Barania Góra (GSB);
 - Zwardoń - Barania Góra;
 - Istebna - Barania Góra;
 - Przeł. Kubalonka - Barania Góra (GSB);
 - Kamesznica - Wierch Wisełka - Barania Góra;
 - Wisła Czarne (Czarna Wisełka) - Barania Góra;

Więcej informacji oraz zdjęć Baraniej Góry znajdziecie w moich postach:
GSB dzień 1;
Szlakiem przez Golgotę Beskidów;
Szlakiem przez najwyższe partie Beskidu Śląskiego (ujęcie zimowe);


13. Wychodnie skalne



Trzynasta pozycja w moim zestawieniu przypadła nie jednemu miejscu, ale całej ich masie. Zdecydowałem się umieścić pod tym numerem, charakterystyczne dla Beskidu Śląskiego wychodnie skalne. Niektóre z nich przybierają formy stopni, ambon, a nawet grzybów skalnych. Zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca istebniańskiego (np. Kyrkawica) lub średnioziarnistych zlepieńców kwarcowych (np. Malinowska Skała). Najbardziej znana z nich znajduje się na Malinowskiej Skale (pozycja nr 5 na mojej liście). Ze względu na wyjątkowość Malinowskiej Skały, zdecydowałem się ją umieścić na osobnej pozycji. Pisałem już o niej wcześniej. Teraz przyszedł czas, by bliżej przedstawić pozostałe warte uwagi wychodnie skalne.  

Dojście szlakiem:
1. Kyrkawica:
 - Przeł. Kubalonka - Wielki Stożek - Ustroń (GSB);
 - Istebna - Wielki Stożek - Wisła Głębce PKP;
 - Jaworzynka - Istebna Jasnowice - Wielki Stożek - Wisła Dziechcinka;
2. Krzakoska Skała:
 - Wisła Dziechcinka - Kobyla Sałas;
3. Dorkowa Skała:
 - Przeł. Kubalonka - Barania Góra - Magurka Wiślańska - Węgierska Górka (GSB);
 - Istebna - Przeł. Szarcula - Barania Góra;
4. Gańczorka:
W pobliżu Gańczorki (909 m n.p.m.) przebiega szlak:
 - Zwardoń - Barania Góra;
5. Mur Baszta; wychodnia na Magurce Radziechowskiej:
 - Przeł. Kubalonka - Barania Góra - Magurka Wiślańska - Węgierska Górka (GSB);
 - Ostre - Magurka Radziechowska - Barania Góra - Przeł. Kubalonka;
 - Radziechowy - Hala Radziechowska - Barania Góra - Przeł. Kubalonka;
6. Kościelec:
W pobliżu Kościelca (1022 m n.p.m.) przebiega szlak:
 - Ostre - Przeł. Pod Malinowską Skałą - Przeł. Malinowska - Przeł. Salmopolska;
7. Lanckorona:
 - Buczkowice - Skrzyczne;
8. Kotarz (osuwisko):
 - Brenna - Kotarz;

Inne warte uwagi wychodnie skalne:

  • Wrota Kubisza i inne wychodnie w dolinie Białej Wisełki;
  • wychodnie skalne na szczycie Filipionki (773 m n.p.m.);
  • wychodnie skalne na Baraniej Górze (1220 m n.p.m.);
  • wychodnie skalne na szczycie Cieńków Wyżni (957 m n.p.m.);
  • ostańce (m.in. Świniarka) na zboczach Glinnego (1034 m n.p.m.);
  • wychodnie skalne na szczycie Murońka (1021 m n.p.m.);
  • wychodnie skalne na szczycie Wytrzyszczona (865 m n.p.m.);
  • wychodnie skalne na Zielonym Kopcu (1152 m n.p.m.);
  • wychodnie skalne na Skrzycznem (1257 m n.p.m.);

Więcej informacji oraz zdjęć wychodni skalnych znajdziecie w moich postach:
GSB dzień 1;
Kwintesencja Beskidu Śląskiego zawarta podczas jednej górskiej pętli;
Szlakiem przez Golgotę Beskidów;
Szlakiem przez najwyższe partie Beskidu Śląskiego (ujęcie zimowe);


14. Jezioro Czerniańskie



Na miejscu czternastym umieściłem po raz pierwszy na mojej liście wytwór ludzkich rąk. Jezioro Czerniańskie, bo to jemu przypadł ten zaszczyt jest sztucznym zbiornikiem powstałym przez budowę zapory ziemnej (w 1973 r.) w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Zbiornik pełni funkcję retencyjną oraz jako rezerwuar wody pitnej. Jego malownicze położenie sprawia, że jest on jedną z głównych atrakcji turystycznych Wisły.        

Dojście szlakiem:
W pobliżu Jeziora Czerniańskiego swój początek mają szlaki:
 - Wisła Czarne (Fojtula) - Barania Góra;
 - Wisła Czarne (Czarna Wisełka) - Barania Góra;

Więcej informacji oraz zdjęć Jeziora Czerniańskiego znajdziecie w moich postach:
Szlakiem przez najwyższe partie Beskidu Śląskiego (ujęcie zimowe);


15. Wielka Czantoria (995 m n.p.m.)



Pierwszą piętnastkę zamyka Wielka Czantoria - najwyższy szczyt Ustronia. Czantoria to jeden z najpopularniejszych wśród turystów i narciarzy szczytów w Beskidzie Śląskim. Do jej dużej popularności przyczynia się wybudowana w 1967 r., kolej krzesełkowa "Czantoria", którą turyści mogą wyjechać na położoną nieco poniżej wierzchołka Polanę Stokłosica. Na polanie zbudowano letni tor sankorolkowy. Dla tych, którzy interesują się fauną godnym polecenia miejscem jest tutejsza sokolarnia, gdzie można zobaczyć w akcji kilka gatunków ptaków drapieżnych. Natomiast na samym wierzchołku góry, już po czeskiej stronie granicy wybudowano stalową wieżę widokową, z której rozpościera się rozległa panorama nie tylko na okoliczne szczyty. Wielka Czantoria to idealny szczyt dla tych, którzy potrzebują licznych atrakcji i wszelkich wygód w czasie swoich wycieczek górskich.

Dojście szlakiem:
 - Goleszów - Wielka Czantoria;
 - Ustroń - Wielka Czantoria;
 - Ustroń Polana - Wielka Czantoria (GSB);
 - Przeł. Kubalonka - Wielki Stożek - Wielka Czantoria (GSB);

Więcej informacji oraz zdjęć Wielkiej Czantorii znajdziecie w moich postach:
GSB dzień 1;
Szlakiem po dnie mezozoicznego morza;


16. Grzbiet Starego Gronia



Po zatłoczonej Wielkiej Czantorii, na miejscu szesnastym umieściłem jej zupełne przeciwieństwo. Lokata ta przypadła pięknemu i spokojnemu grzbietowi Starego Gronia. Ten dość niewysoki grzbiet oddziela od siebie doliny potoków: Hołcyna i Leśnica w Brennej. Dlaczego zamiast jednego szczytu wyróżniłem cały grzbiet? Odpowiedź jest prosta. Uważam, że jest on cały warty zobaczenia. Spokojną wędrówkę we wspaniałych okolicznościach przyrody, dodatkowo urozmaicają liczne ładne punkty widokowe. Szczególnie warte uwagi są te zlokalizowane w: ostatnim fragmencie podejścia na Horzelicę z widokiem na wylotową dolinę Brennicy, z drewnianej wieży widokowej zlokalizowanej w środkowym odcinku grzbietu Starego Gronia oraz spod schroniska "Chata Grabowa". Dodatkową ciekawostką jest zlokalizowany obok schroniska "Ogród Bajek", gdzie umieszczono rzeźby postaci z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego.            

Dojście szlakiem:
 - Brenna Ośrodek Zdrowia - Grabowa;
 - Brenna Centrum - Horzelica - Stary Groń (wieża widokowa);
 - Brenna Leśnica - Stary Groń (wieża widokowa);
 - Brenna Leśnica - Stary Groń;
 - Brenna Centrum - Brenna Hołcyna - "Chata Grabowa" - Brenna Leśnica;

Więcej informacji oraz zdjęć grzbietu Starego Gronia znajdziecie w moich postach:
Kwintesencja Beskidu Śląskiego zawarta podczas jednej górskiej pętli;
Wycieczka pasmem Starego Gronia;


17. Szyndzielnia (1028 m n.p.m.)



Jeżeli miałbym wskazywać najbardziej zatłoczone miejsca w Beskidzie Śląskim, to na pewno w ich czołówce znalazłaby się Szyndzielnia. To właśnie jej przypadło siedemnaste miejsce na mojej liście. Dużą popularność Szyndzielnia zawdzięcza swojemu położeniu (góruje nad Bielskiem), ale także łatwej dostępności (na szczyt od 1953 roku turystów wywozi kolej gondolowa). W pobliżu szczytu znajduje się schronisko turystyczne. Najnowszą atrakcją Szyndzielni (od sierpnia 2015 r.) znajdującą się obok górnej stacji kolejki gondolowej jest 18-metrowa wieża widokowa.             

Dojście szlakiem:
 - Bielsko-Biała - Szyndzielnia;
 - Bielsko-Biała (Olszówka Górna) - Szyndzielnia;
 - Bielsko-Biała (Wapienica) - Szyndzielnia;
 - Bielsko-Biała (Cygański Las) - Kołowrót - Szyndzielnia;
 - Jaworze - Błatnia - Klimczok - Szyndzielnia;
 - Przeł. Salmopolska - Kotarz - Przeł. Karkoszczonka - Siodło pod Klimczokiem - Szyndzielnia;

Więcej informacji oraz zdjęć Szyndzielni znajdziecie w moich postach:
Jedna pętla, a w niej dwa pasma górskie i szczyt zaliczany do Korony Gór Polski;
Kozia Góra - dawna mekka sportów zimowych;
Podróż do wnętrza Ziemi - epizod 1: Zapoznanie;
Polski "Mały Wiedeń";


18. Wiadukty kolejowe w Wiśle



Miejsce osiemnaste zajmują dwa wiślańskie, żelbetonowe wiadukty kolejowe. Pierwszy z nich - wiadukt kolejowy w Łabajowie, to budowla o wymiarach: 122 m długości i maksymalnie 25 metrów wysokości. Drugi to wiadukt kolejowy nad potokiem Dziechcinka. Jego wymiary to: 68,6 m długości i maksymalna wysokość wynosząca 12,5 metrów wysokości. Obie budowle powstały w latach 1931-1933, gdy budowano linię kolejową do Wisły (według pierwotnego planu linia miała przebiegać dalej tunelem do Istebnej i dalej do Zwardonia). Niestety późniejsze czasy nie były na tyle łaskawe, by dokończyć budowę tej linii kolejowej zgodnie z założeniami planu. Oba obiekty stanowią dużą ciekawostkę zwłaszcza dla tych, którzy interesują się tematyką infrastruktury kolejowej.              

Dojście szlakiem:
Wiadukt kolejowy w Łabajowie:
 - Wisła Głębce PKP - Wielki Stożek;
Wiadukt kolejowy nad potokiem Dziechcinka:
 - Wisła Dziechcinka - Wielki Stożek;
 - Wisła Dziechcinka - Kobyla Sałas;

Więcej informacji oraz zdjęć wiaduktów kolejowych w Wiśle znajdziecie w moich postach:
Wiadukt kolejowy w Łabajowie:
Eksploracja rzadko uczęszczanych szlaków Beskidu Śląskiego;
Wiadukt kolejowy nad potokiem Dziechcinka:
Pętla po Beskidzie Śląskim, zwieńczona urokliwym zachodem Słońca;


19. Wielki Stożek (978 m n.p.m.)



Na dziewiętnastym miejscu znalazł się Wielki Stożek. Nazwa tej góry jest nieprzypadkowa. Jej charakterystyczny kształt stożka, dobrze widać ze zbocza Cieślara. Sam Wielki Stożek jest głównie zalesiony i nie znajduje się tu zbyt wiele miejsc do dalekich obserwacji. W pobliżu wierzchołka zlokalizowane jest znane schronisko turystyczne. Nieco poniżej znajduje się popularna trasa do narciarstwa zjazdowego z całorocznym wyciągiem krzesełkowym.             

Dojście szlakiem:
 - Ustroń - Wielka Czantoria - Wielki Stożek;
 - Przeł. Kubalonka - Wielki Stożek;
 - Wisła Dziechcinka - Wielki Stożek;
 - Wisła Głębce PKP - Wielki Stożek;
 - Wisła Głębce PKP - Wielki Stożek;
 - Istebna - Wielki Stożek;
 - Jaworzynka - Istebna Jasnowice - Wielki Stożek;

Więcej informacji oraz zdjęć Wielkiego Stożka znajdziecie w moich postach:
GSB dzień 1;
Na styku trzech państw - maraton po Beskidzie Śląskim;


20. Równica (884 m n.p.m.)



Ostatnie dwudzieste miejsce na mojej liście zajmuje Równica. Jest to jedyny szczyt w tym zestawieniu, na który można wyjechać samochodem. Z tej przyczyny Równica jest w piękne letnie weekendy oblegana. Turyści kumulują się głównie w pobliżu schroniska zlokalizowanego na polanie poniżej zalesionego wierzchołka góry. Z polany roztacza się ładny widok na szczyty Beskidu Śląskiego, a także na Pogórze Śląskie. Obok budynku schroniska znajduje się cały szereg innych atrakcji turystycznych. Znajduje się tutaj park linowy, całoroczny tor saneczkowy, kino sferyczne, kino 7D i kilka restauracji. Nieco poniżej schroniska znajduje się miejsce nabożeństw protestanckich tzw. "Kamień na Równicy". Historia tego miejsca sięga czasów prześladowań religijnych, gdy wyznawcy musieli odprawiać nabożeństwa w tzw. "Leśnych Kościołach". Więcej o tych obiektach można poczytać w linku.

Dojście szlakiem:
 - Ustroń Zdrój (PKP) - Równica;
 - Ustroń Polana - Równica;
 - Skoczów - Równica;
 - Brenna Skrzyżowanie (PKS) - Równica;
 - Brenna Ośrodek Zdrowia (PKS) - Równica;
 - Wisła Uzdrowisko - Trzy Kopce Wiślańskie - Orłowa - Równica;

Więcej informacji oraz zdjęć Wielkiego Stożka znajdziecie w moich postach:
GSB dzień 1;
Tańczący z gronostajem;
Z wizytą w uzdrowiskowej części Ustronia;

1 komentarz: