czwartek, 6 listopada 2014

Jesienne barwy na szlaku - krótka pętla po Beskidzie Małym (Hrobacza Łąka)


Żarnówka Mała - Żarnówka Duża - Hrobacza Łąka - Żarnówka Mała


Data: 25.X.2014


Dystans: 9,8 km
Suma podejść: 506 m
Suma zejść: 506 m
Czas przejścia: 2:45 h

Najwyższy punkt na trasie: Hrobacza Łąka / Chrobacza Łąka (828 m n.p.m.)



Schroniska turystyczne i inne obiekty noclegowe na trasie:
Dom Turystyczno-Rekolekcyjny na Hrobaczej Łące (schronisko):    kontakt: Żarnówka 190/II  34-312 Międzybrodzie Bialskie

Trasa:


BESKID MAŁY:  Żarnówka Mała - zapora (320 m n.p.m.) -  Żarnówka Duża (360 m n.p.m.) -  Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.) -  stok Bujakowskiej Góry (680 m n.p.m.) -  stok Zasolnicy (500 m n.p.m.) -  Żarnówka Mała - zapora (320 m n.p.m.)


Trasa dzisiejszej wycieczki. opracowanie własne w QGIS. Podkład - WMS (geoportal).

Profil topograficzny dzisiejszej wycieczki.

Wspólnie z siostrą postanawiamy wybrać się jesienną porą na krótką wycieczkę w góry. Naszym celem została Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.) - znany szczyt Beskidu Małego.
Sobotni dzień przywitał nas mglistą pogodą. Wiedząc, że nasza trasa znajduje się blisko zbiornika wodnego (Jezioro Międzybrodzkie), co dodatkowo przedłuża czas trwania mgły, decydujemy się wyruszyć z domu około 11:00. Po około godzinnej jeździe samochodem docieramy na miejsce startu zlokalizowanym w Żarnówce Małej, części sołectwa Międzybrodzie Bialskie.
Początek naszej wycieczki znajduje się tuż obok jednej z 3 zapór zlokalizowanych w dolinie Soły (zapora Porąbka). W stronę Hrobaczej Łąki wiodą stąd dwie trasy. Decydując się na łatwiejsze podejście wybieramy wariant wiodący żółtym szlakiem (). Przez najbliższe 20 minut trasa wiedzie wzdłuż ruchliwej szosy (droga wojewódzka nr 948).
Uwaga!!! Na tym fragmencie nie ma chodnika, a pobocze jest niewielkie. Należy szczególnie uważać na przejeżdżające samochody, zwłaszcza ciężarowe.


Początek wędrówki żółtym szlakiem na Hrobaczą Łąkę  - zapora Porąbka.

Fragment żółtego szlaku biegnący wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 948.

Zapora Porąbka.

Skrzyżowanie szlaków na drodze wojewódzkiej nr 948 (żółty szlak skręca w kierunku Żarnówki Dużej).

Po 20-25 minutach żółty szlak () skręca w prawo (po lewej stronie szosy znajdują się tabliczki z kierunkami szlaków), pnąc się coraz wyżej boczną uliczką w stronę Żarnówki Dużej. Mijając zabudowania wioski, za sobą mamy ładny widok na Zbiornik Międzybrodzki oraz chyba najbardziej znany szczyt Beskidu Małego - Żar (761 m n.p.m.).

Asfaltowa droga w kierunku Żarnówki Dużej.

Barwy jesieni.

Żarnówka Duża - widok na J. Międzybrodzkie, Żar (761 m n.p.m.), Jaworzynę (864 m n.p.m.) i Kościelec (795 m n.p.m.).

Żarnówka Duża.

Widok na Żar i Zbiornik Międzybrodzki.

W końcu asfaltowa droga () wchodzi w ozłocony liśćmi bukowy las, by dalej już w gorszym stanie (krótki fragment zbacza z drogi na leśną ścieżkę) dotrzeć do schroniska na Hrobaczej Łące (obecnie Dom Turystyczno-Rekolekcyjny "Hrobacza Łąka") (). Schronisko to jest bardzo stare. Powstało w latach 30. XX wieku. Od 1998 roku mieści się w nim kaplica.

 Kolory jesieni.

 Fragment żółtego szlaku nie biegnący asfaltem w kierunku Hrobaczej Łąki.

 W kierunku Hrobaczej Łąki.

Jeszcze parę minut do szczytu Hrobaczej Łąki.

Parę minut za schroniskiem znajduje się już najwyższy szczyt na dzisiejszej trasie - Hrobacza (Chrobacza) Łąka (828 m n.p.m.) (). Na jej szczycie stoi stalowy 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, który w nocy jest oświetlony. Dzięki oświetleniu szczyt ten jest rozpoznawany z bardzo daleka. Widać go m.in. z Wyżyny Śląskiej. Wierzchołek Hrobaczej Łąki jest porośnięty drzewami. jednak nie brakuje na nim miejsc dobrych do obserwacji. Ze szczytu przy bardzo dobrych warunkach można zobaczyć Tatry, a także położoną bardzo blisko Kotlinę Żywiecką, czy rozciągające się na północ: Pogórze Śląskie, Kotlinę Oświęcimską i Wyżynę Śląską.

 Dom Turystyczno-Rekolekcyjny na Hrobaczej Łące (schronisko turystyczne).

 Skrzyżowanie szlaków pod Hrobaczą Łąką.

 Krzyż Trzeciego Tysiąclecia na Hrobaczej Łące (828 m n.p.m.).

35- metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia na Hrobaczej Łące (828 m n.p.m.).

Dalsza trasa () wiedzie początkowo łagodnie w stronę Bujakowskiej Góry i Zasolnicy. Czerwony szlak (), którym wędrujemy z Hrobaczej Łąki (notabene jest to fragment Małego Szlaku Beskidzkiego) nie biegnie przez wierzchołki tych gór, tylko je trawersuje. W końcu po pokonaniu momentami stromych zejść dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 948. Od tego miejsca dzieli nas już kilka minut do zakończenia pętli, która zlokalizowana jest przy zaporze ().
Po raz kolejny należy zwrócić baczną uwagę podczas wędrówki wzdłuż ruchliwej szosy.


 Schodzenie w kierunku doliny Soły.

 Złota polska jesień.

 Las Zadni Potok.

 Polana w pobliżu przysiółka Suchy - widok na Żar.

Zapora Porąbka.

W końcu docieramy do końca (miejsce rozpoczęcia wędrówki) naszej wycieczki. Choć Słońce przez ponad połowę czasu nam nie świeciło, to i tak byliśmy zadowoleni z przeżytego dnia. Bo góry o każdej porze roku są przepiękne, a jesienią zabarwione na różne odcienie zieleni, czerwieni, żółci i brązu mają swój specyficzny urok.

Jezioro Międzybrodzkie.

Koniec wycieczki - miejsce początku i końca wycieczki (zapora Porąbka).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz