niedziela, 9 sierpnia 2015

Na styku trzech państw - maraton po Beskidzie Śląskim (Wielki Stożek, Jaworzynka, Trójstyk, Koniaków, Istebna, Przeł. Szarcula)

Wisła Głębce - Wielki Stożek - Istebna Jasnowice - Jaworzynka Trzycatek (Trójstyk) - Jaworzynka Czadeczka (granica ze Słowacją) - Wierch Czadeczka - Koniaków - Istebna - Przeł. Szarcula - Wisła Głębce


Data: 31.V.2014

Dystans: 48,9 km
Suma podejść: 1544 m
Suma zejść: 1544 m
Planowany czas przejścia: 14:05 h

Najwyższy punkt na trasie: Kiczory (989 m n.p.m.)



Schroniska turystyczne i inne obiekty noclegowe na trasie:
Schronisko Górskie PTTK "Stożek":      http://www.stozek.com.pl/

Trasa:

BESKID ŚLĄSKI: -  Wisła Głębce PKP -  Przeł. Łączecko (774 m n.p.m.) -  Wielki Stożek / schronisko PTTK (978 m n.p.m.) -  Kiczory (989 m n.p.m.) -  Istebna Młoda Góra Istebna Jasnowice Jaworzynka Jaworzynka Trzycatek (Trójstyk) -  Jaworzynka Czadeczka -  Jaworzynka Czadeczka - granica ze Słowacją -  Jaworzynka Czadeczka -  Wierch Czadeczka -  Koniaków Fibaczka -  Koniaków -  Istebna Las Siwa Młaka -  Przeł. Szarcula (759 m n.p.m.) -  Wisła Głębce PKP  

Trasa dzisiejszej wycieczki. Opracowanie własne w QGIS-ie. Podkład - WMS (geoportal).

Profil topograficzny dzisiejszej wycieczki.

Dojeżdżając wczesnym rankiem do stacji kolejowej Wisła Głębce byłem gotowy, na czekający mnie tego dnia istny maraton. W planach miałem do pokonania niecałe 50 km po zupełnie nieznanych mi fragmentach Beskidu Śląskiego. Aż 85 % zaplanowanej trasy biegło szlakami, które miałem pokonać po raz pierwszy (realizacja celu - pokonanie wszystkich szlaków turystycznych Beskidu Śląskiego). Spory dystans, jaki sobie zaplanowałem, miał pomóc mi w przygotowaniu do czekającej mnie tamtego roku wyprawy Głównym Szlakiem Beskidzkim. 

 Wisła Głębce - stacja PKP.

Wyruszając spod stacji kolejowej niebieskim szlakiem (), skierowałem swoje kroki w kierunku Wielkiego Stożka (978 m n.p.m.). Początkowo szlak ten wiedzie drogą  asfaltową, a później płytami betonowymi do góry. Po ok. 1 km od startu dochodzi on do polany, gdzie skręca w prawo na słabo widoczną ścieżkę. Dalszy fragment () prowadzi już leśnymi dróżkami do przysiółka Mrozków.  

 Wisła Głębce - skrzyżowanie szlaków.

Niebieski szlak () na dystansie ok. 500 metrów, biegnącym przez przysiółek Mrozków wiedzie asfaltową drogą. Wędrówkę na tym odcinku umila mi ładny widok na: Kiczory, Kyrkawicę, Stożek Wielki i Cieślar. Ładny krajobraz roztacza się również z Polany Mraźnica.
Wreszcie szlak () dochodzi do Przeł. Łączecko (774 m n.p.m.). Znajduje się tu miejsce postojowe z ławeczkami oraz skrzyżowanie szlaków (z GSB).   

 Wielki Stożek (978 m n.p.m.) z niebieskiego szlaku (okolice przysiółka Mraźnica).

Następne 2,6 km niebieskiego szlaku () biegnie trawersując strome stoki Kiczor i Kyrkawicy. Fragment ten pokonywany jest leśną, bardzo łagodną drogą w kierunku połączenia szlaków pod Kyrkawicą. Odcinek ten w kilku miejscach jest błotnisty, co częściowo utrudnia wędrówkę.
Od połączenia niebieskiego szlaku z innymi, m.in. z Głównym Szlakiem Beskidzkim, trasa (, ) wiedzie przez kilkaset metrów do Schroniska PTTK na Stożku, gdzie znajduje się koniec szlaku, którym do tej pory podążałem (). Na tym odcinku (, ) znajduje się górna stacja Kolei Linowej "Stożek". 
Po krótkim odpoczynku przy schronisku ruszyłem jeszcze w stronę szczytu.  

 Schronisko PTTK "Stożek".

 Wielki Stożek - wierzchołek (978 m n.p.m.).

Na dalszą wędrówkę wybrałem żółty szlak (), w kierunku szczytu Kiczory (989 m n.p.m.). Początkowo droga wiodła tym samym fragmentem, który już raz dzisiaj pokonałem. Za skrzyżowaniem szlaków, żółty szlak () wspina się w stronę Kyrkawicy (973 m n.p.m.). Góra ta znana jest ze zbudowanej z gruboziarnistego piaskowca istebniańskiego wychodni skalnej. Kawałek dalej znajduje się szczyt Kiczory (989 m n.p.m.). Jest to drugi pod względem wysokości (po Wielkiej Czantorii) wierzchołek w Paśmie Czantorii. Z góry roztacza się ładny widok na polskie i czeskie szczyty Beskidów. W tym miejscu żółty szlak opuszcza inny - GSB i wspólnie z zielonym wiedzie w stronę przysiółka Młoda Góra. 

 Wychodnia skalna na Kyrkawicy (973 m n.p.m.).

 Kiczory (989 m n.p.m.).

 Wielki Stożek ze szczytu Kiczory.

 Granica państwowa z Republiką Czeską.

Trasa () na odcinku Kiczory - Młoda Góra (osiedle Istebnej) systematycznie opada, wijąc się między takimi szczytami jak Tokarzonka (874 m n.p.m.) i Sałasz Dupne (894 m n.p.m.). Jest to fragment zalesiony, na którym jednak nie brakuje miejsc z ładnym widokiem w kierunkach: S, SE i SW.

 Widok na Istebną z żółtego szlaku między Kiczorami, a przysiółkiem Młoda Góra.

Osiedle Młoda Góra w Istebnej.

Za osiedlem żółty szlak () już samodzielnie kieruje się w stronę Jasnowic (osiedle Istebnej) i przejścia granicznego z Republiką Czeską. Na tym odcinku omija on Młodą Górę (838 m n.p.m.), zmierzając w dół do doliny Olzy. Ta rzeka graniczna znana jest przede wszystkim z tego, że dzieli Cieszyn na dwie części (Czeski Cieszyn i Cieszyn). Jednak to właśnie w Istebnej (stoki Gańczorki i Karolówki) znajdują się jej źródła. Na niewielkim odcinku szlak biegnie tutaj równolegle z Beskidzką Ścieżką Planetarną (asfaltowy fragment przed zejściem do doliny Olzy), podążając którą spacerowicz może poznać wiele ciekawostek związanych z naszym układem planetarnym. Mijając Olzę szlak jeszcze wspina się na zabudowane osiedla: Łączyna, Szymcze, Chraściny, Jasnowice i Koniec, z których roztaczają się ładne widoki na okolicę.       

 Ochodzita (894 m n.p.m.) z żółtego szlaku.

 Olza w Istebnej Jasnowicach.

 Przydrożna kapliczka.

Osiągając drogę wojewódzką nr 943 w Jasnowicach, żółty szlak () skręca w lewo w kierunku osiedla Zagroń. W tym miejscu warto podejść kawałek w stronę budynku dawnego przejścia granicznego, w którym działa "Dom Trzech Narodów" - międzynarodowa galeria sztuki, w której można zobaczyć wystawę twórców regionalnych, strojów i wystawy czasowe lub skorzystać z usług działającej tam kawiarni.
Podążając drogą wojewódzką, żółty szlak () zbacza na pierwszym wirażu na leśną drogę (skręt w prawo), gdzie na dystansie 3,5 km biegnie lasem do wsi Jaworzynka.
Dochodząc do kolejnego skrzyżowania szlaków, obok którego znajduje się pętla autobusowa, skierowałem swoje kroki w kierunku Trójstyku - głównego punktu, jaki został przewidziany na dzisiaj. Do tego miejsca wiedzie z pętli autobusowej zielony szlak (0,8 km) (). Większość tej trasy pokonywana jest asfaltem. Jedynie ostatnie ok. 200 metrów prowadzi już ścieżką ze schodami do tego symbolicznego miejsca.
Trójstyk granic to punkt położony dokładnie w miejscu, w którym stykają się granice trzech państw. W tym wypadku są to granice: Polski, Czech oraz Słowacji. Miejsce to zostało zagospodarowane turystycznie. Istnieją tu: wiaty turystyczne, w których można odpocząć, miejsca z możliwością rozpalenia ogniska oraz trzy symboliczne obeliski symbolizujące każde z trzech państw. Całość została połączona kładką nad potokiem granicznym. Myślę, że jest to miejsce bardzo przyjemne, w którym można odpocząć od trudów codziennego życia. Polecam je zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

 Trójstyk granic: Polski, Czech i Słowacji.

 Jeden z trzech obelisków - ten symbolizuje Polskę (Trójstyk).

 Jaworzynka Trzycatek (Trójstyk) - widok w kierunku symbolicznego miejsca. 

Wróciwszy w okolice pętli autobusowej (), ruszyłem dalej zielonym szlakiem () do skrzyżowania szlaków położonego w dolinie potoku Czadeczka. Jest to niewielki odcinek (1,4 km) na trasie którego przekraczamy jeden lokalny potok oraz przemierzamy asfaltową drogę po stoku Durajewskiego Gronia (623 m n.p.m.).
Dochodząc do Czadeczki (Kotelnica), na moment poszedłem w stronę turystycznego przejścia granicznego ze Słowacją (niebieski szlak () - 0,5 km), biegnącego wzdłuż potoku Czadeczka. Ten duży potok to jeden z niewielu cieków wodnych w naszym kraju, należących do zlewiska Morza Czarnego (dorzecze Wagu i Dunaju). Wracając do rozdroża szlaków pojawiają się dzisiaj pierwsze, na szczęście niegroźne krople deszczu. Mimo to zaczynałem się zastanawiać nad skróceniem mojej wycieczki i wybraniem za ostateczny cel bliższego Zwardonia. 

 Jaworzynka - pętla autobusowa i zarazem skrzyżowanie szlaków turystycznych.

 Jedna z kapliczek na zielonym szlaku: Trójstyk - Wierch Czadeczka.

 Jaworzynka Czadeczka (Kotelnica).

Deszcz w końcu ustąpił, choć wciąż istniało ryzyko przelotnych opadów. Na dystansie 6,6 km zielony szlak () początkowo biegnie wąską, zarastającą leśną ścieżką (widać, że jest to fragment rzadko uczęszczany przez turystów), aż do drogi asfaltowej biegnącej przez grzbiet położony między potokami Krężelka i Czadeczka (oba należące do zlewiska Morza Czarnego), by dalej tym grzbietem, przemierzając liczne osiedla dojść do przysiółka Wierch Czadeczka. Cały ten odcinek trasy () jest bardzo przyjemny do wędrówki. Brak tu stromych podejść i zejść. Dodatkowo jest to fragment bardzo widokowy. Możemy stąd podziwiać symbol okolicy - Ochodzitę (894 m n.p.m.), czy Baranią Górę (1220 m n.p.m.).
W pobliżu przysiółka Wierch Czadeczka znajduje się Muzeum Świerka Istebniańskiego, wraz z Karpackim Bankiem Genów. Obiekt ten należy do Lasów Państwowych i prowadzi się w nim badania oraz gromadzi najcenniejsze nasiona drzew nasiennych (m.in: świerk istebniański (jedna z najlepszych odmian świerka pospolitego), jodła i cis). Poza tym placówka zajmuje się doradztwem w przebudowach lasów i sprzedażą nasion i sadzonek. Obok wymienionych tu obiektów warta uwagi jest jeszcze Woliera Pokazowa Głuszców. Obecny stan liczebny tych rzadkich ptaków dla Beskidu Śląskiego wynosi zaledwie około 20 osobników. Wszystkie obiekty udostępniane są do zwiedzania w dni powszednie, a terminy wizyt należy uzgadniać telefonicznie pod nr: (33) 8556313.

 Jedna z kapliczek na zielonym szlaku: Trójstyk - Wierch Czadeczka.

 Ochodzita (894 m n.p.m.).

Dochodząc do skrzyżowania szlaków i krótkim odpoczynku ruszyłem niebieskim (), a później żółtym szlakiem (od skrzyżowania szlaków w Koniakowie Rupience) do Koniakowa (). Schodząc na Przeł. Rupienka (672 m n.p.m.) trasa () stopniowo opuszcza towarzyszący mi od jakiegoś czasu las na rzecz zabudowań. W tutejszym przysiółku Rupienka wybieram na dalszą drogę żółty szlak (), który wiedzie zachodnimi stokami Ochodzitej (894 m n.p.m.). 
Ochodzita to wybitny, bezleśny szczyt z którego roztacza się piękna panorama. Na szczyt nie prowadzi jednak żaden szlak turystyczny. Mimo to warto się tam wybrać właśnie dla jednego z najpiękniejszych widoków w całym Beskidzie Śląskim. Na szczycie znajduje się stacja przekaźnikowo-telewizyjna, radiowa oraz telefonii komórkowej. Nieco poniżej ulokowana jest kapliczka autorstwa miejscowego artysty Ludwika Kubaszczyka. Również amatorzy sportów zimowych znajdą tutaj coś dla siebie. Na NW stokach góry istnieje orczykowy wyciąg narciarski.
Dochodząc do centrum Koniakowa, warto wybrać się do miejsca, w którym umieszczono wyroby z których zasłynęła ta beskidzka wioska. Mowa tu o koronkach koniakowskich, które możemy obserwować m.in. w położonym niedaleko szlaku Muzeum Koronki (tel.: 033-855 64 23). 

 Wierch Czadeczka - skrzyżowanie szlaków.

 Koniaków - widok na Ochodzitą.

Z centrum Koniakowa, żółty szlak () opada w stronę Istebnej i doliny Olzy, mijając po drodze Brzestowski Groń (681 m n.p.m.). Cały odcinek na długości 5,1 km wiedzie asfaltem wśród licznych zabudowań. Osiągając dolinę Olzy na wysokości dawnego schroniska PTSM "Zaolzianka" (w miejscu tym znajduje się skrzyżowanie szlaków), doszedłem do przysiółka Istebnej - Zaolzia. Samo Zaolzie to zimowe centrum Istebnej, w którym na stokach Złotego Gronia (710 m n.p.m.), położone są ośrodki narciarskie "Chichot", "Złoty Groń" i "Zagroń".
Mniej więcej na przeciwko ośrodka "Zagroń", żółty szlak () skręca w prawo w kierunku Przeł. Szarcula (759 m n.p.m.). Trasa na tym odcinku (3,5 km) biegnie przez widokowe przysiółki - Kawulonka i Połom, zlokalizowane wysoko na stokach Szarculi (798 m n.p.m.).          

 Ośrodek narciarski Istebna "Zagroń".

 Widok na Wojewódzkie Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej.

Z przełęczy warto udać się na spacer w kierunku "Zameczku" - rezydencji prezydenta RP. Ja jednak nie skorzystałem z tej okazji i ruszyłem dalej żółtym szlakiem () przez: Kubalonkę (830 m n.p.m.) - nieustannie przecinając istniejące tutaj trasy do narciarstwa biegowego "Kubalonka", wschodnie i północne stoki Głębca (825 m n.p.m.), południowe i zachodnie stoki Kozińców (775 m n.p.m.) do stacji kolejowej Wisła Głębce. Długa na 4,8 km trasa () wiedzie tutaj leśną drogą z licznymi punktami widokowymi zlokalizowanymi na takich przysiółkach jak: Wajdówka i Kozińce. 
Wreszcie osiągając drogę wojewódzką nr 941 i krótkim podejściu pod dworzec zakończyłem jedną z najdłuższych, jednodniowych wycieczek w moim życiu.  

 Widok na Czupel (882 m n.p.m.) i dolinę potoku Malinka w Wiśle (zdj. wykonane ze stoku Głębca (825 m n.p.m.).

Widok na wieżę najazdową skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince (zdj. wykonane ze stoku Głębca (825 m n.p.m.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz