środa, 10 czerwca 2015

Podróż do wnętrza Ziemi - epizod 1 (Jaskinia w Trzech Kopcach, Szyndzielnia, Klimczok, Szczyrk)

Brenna Bukowa - Przeł. Karkoszczonka - Jaskinia w Trzech Kopcach - Trzy Kopce - Szyndzielnia - Klimczok - Szczyrk

Data: 06.VI.2015

Dystans: 21,6 km
Suma podejść: 1053 m
Suma zejść: 1053 m
Planowany czas przejścia: 6:50 h

Najwyższy punkt na trasie: Klimczok (1117 m n.p.m.)


Schroniska turystyczne i inne obiekty noclegowe na trasie:
Schronisko Górskie PTTK "Klimczok":      http://www.schroniskoklimczok.com.pl/
Schronisko Górskie PTTK "Szyndzielnia":      http://www.szyndzielnia.com.pl/    lub    Facebook
Chata Wuja Toma - Przeł. Karkoszczonka:    http://www.grupathf.pl/chata_wuja_toma.php

Trasa:

BESKID ŚLĄSKI: -  Brenna Bukowa -  Przeł. Karkoszczonka (729 m n.p.m.) - Jaskinia w Trzech Kopcach (950 m n.p.m.) - Trzy Kopce (1082 m n.p.m.) -  Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) -  Klimczok (1117 m n.p.m.) -  Schronisko PTTK "Klimczok" -  Szczyrk Centrum Przeł. Karkoszczonka (729 m n.p.m.) -  Brenna Bukowa

Trasa dzisiejszej wycieczki. Opracowanie własne w QGIS-ie. Podkład - WMS (geoportal).

Jaskinia w Trzech Kopcach, zwana też Grotą Klimczoka , to moim zdaniem jeden z największych "skarbów natury", który może zaoferować turystom Brenna. Choć została odkryta w 1946 roku, przez wiele lat, niewiele osób (w tym również większość mieszkańców Brennej) wiedziało o miejscu, w którym znajduje się otwór wejściowy. Nie dziwię się, bo w starszych opracowaniach kartograficznych, jej lokalizacja była błędnie przedstawiana. Gdy udało mi się w zeszłym roku odnaleźć to miejsce, wiedziałem że wkrótce udam się na eksplorację tej jaskini.
Od kilku dni temperatura powietrza w województwie śląskim była nie do zniesienia. Upały przekraczające 35 °C oraz piękna aura w ten sobotni dzień, zachęciły mnie do odwiedzenia miejsca, w którym temperatura ta jest stała na poziomie 6,5 °C. Nie wiedząc czego się mogę spodziewać po tym podziemnym wytworze natury, założyłem że wycieczka będzie miała charakter rozpoznawczy (w przyszłości planuję ponowną wycieczkę na dogłębną eksplorację jaskini).
Początek mojej wycieczki miał miejsce na wysokości przystanku autobusowego Brenna Bukowa (znajduje się tu parking, a także kursuje komunikacja publiczna (PKS, busy prywatnych przewoźników). W tym punkcie swój początek ma żółty szlak () w kierunku Przeł. Karkoszczonka (729 m n.p.m.). Opisywałem już ten fragment przy okazji w innym poście: Kadra polskich skoczków narciarskich i element Korony Gór Polskich (Szczyrk - Buczkowice - Skrzyczne). Na długości 3,5 km trasa () biegnie w górę potoku Połaczny. Na uwagę zasługuje tutaj wykonana z brenneńskiego piaskowca kapliczka pod Karkoszczonką. 
Przeł. Karkoszczonka (729 m n.p.m.) to najniższy punkt między Brenną i Szczyrkiem. Znajduje się tu prywatne schronisko "Chata Wuja Toma". Poza tym wartym uwagi jest także ładny widok na: Skrzyczne, Skalite, dolinę Żylicy, Klimczok, Magurę i Beskid Mały. 
Dalsza droga wiodła już w stronę głównego celu tej wycieczki - Jaskini w Trzech Kopcach . Początkowo trasa wiedzie czerwonym szlakiem () w stronę Siodła pod Klimczokiem (1040 m n.p.m.).  

Początek dzisiejszej wycieczki - Brenna Bukowa.

Przydrożna kapliczka pod Karkoszczonką.

Podejście czerwonym szlakiem w kierunku Klimczoka.

Zaraz za stromym podejściem (widoczne na drodze wychodnie piaskowców) znajduje się skrzyżowanie, na którym czerwony szlak skręca w prawą stronę. Chcąc dojść do Groty Klimczoka  należy podążać dalej, idąc prosto pod górę. Dochodząc wkrótce do kolejnego skrzyżowania, składającego się z trzech możliwych wariantów. Wybieramy drogę odchodzącą w lewą stronę. Wejście do Jaskini w Trzech Kopcach znajduje się ok. 100 metrów dalej pod drogą. Można go zlokalizować, gdyż tak jak Jaskinia Malinowska (stok Malinowa (1115 m n.p.m.) - post: Kwintesencja Beskidu Śląskiego zawarta podczas jednej górskiej pętli (Skrzyczne)), zostało ono otoczone metalowymi barierkami. Z okolic otworu wejściowego do Groty Klimczoka (wys. otworu znajduje się na 950 m n.p.m.), roztacza się ładny widok na: Beskid, Skrzyczne, Kopę Skrzyczeńską, Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę, i Malinów.  

Żeby dojść do Jaskini w Trzech Kopcach idziemy prosto opuszczając czerwony szlak w kierunku Klimczoka. 

Widok na Beskid, Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Kopę Skrzyczeńską i Malinowską Skałę ze stoku Trzech Kopców.

Na tym skrzyżowaniu wybieramy drogę odchodzącą w lewo. Po ok. 100 metrach pod drogą dostrzeżemy ogrodzone wejście do jaskini.

Wejście do Jaskini w Trzech Kopcach.

Wejście do Jaskini w Trzech Kopcach  stanowi 4,5 metrowy pionowy kominek. Znajdują się w nim liczne stopnie i chwyty umożliwiające w miarę bezpieczne zejście do jaskini. Po pokonaniu kominka natrafia się na platformę od której odchodzą dwa korytarze. Oba o wyraźnym spadku w dół. Ze względu na moją znaczną wysokość (ponad 190 cm), nieznajomość topografii jaskini i bardzo wąskie korytarze prowadzące w jej głąb zmusiły mnie do przerwania dalszej wędrówki. Mimo to miałem okazję obserwować trzy gatunki fauny zamieszkujące jaskinię: dwa stawonogi, w tym jeden to sieciarz jaskiniowy (gatunek pająka zamieszkujący jaskinie) oraz nietoperza (latający w korytarzu zmierzającym w kierunku SW (niestety nie byłem w stanie rozpoznać, ani ująć na zdjęciu tego latającego ssaka)).
Jaskinia w Trzech Kopcach (Grota Klimczoka)  to jaskinia osuwiskowa szczelinowa. Jest ona trzecią pod względem długości w polskich Karpatach fliszowych (długość wszystkich korytarzy wynosi 1254 m). Powstała ona na skutek popękania i rozsunięcia sztywnych mas piaskowców. Tworzy ją sieć szczelinowych korytarzy i sal typu zawaliskowego (Sala Zbójców, Sala Nietoperzy, Wysoka Komora - najwyższa o wysokości do 10 m, Strych, Sala Przedpokój, Komnata Chrystusa, Sala Ewy, Sala Kazików oraz Sala Końcowa), tworzących istny labirynt. W niektórych miejscach spotyka się na ścianach formy w kształcie grzybów (nacieki kalcytowe). Pokonanie całej jaskini zajmuje średnio ok. 2 godzin.
Grotę Klimczoka  zamieszkują zagrożone wyginięciem gatunki nietoperzy (podkowce małe), poza nimi występują tutaj także inne gatunki tych zwierząt: gacki wielkouche i nocki wąsatki. 
Według legendy jaskinia była miejscem, w którym ukrywali się przed złapaniem lokalni zbójnicy - Wojciech i Mateusz Klimczoki. Ponoć ukrywali tutaj zdobyte skarby. Kto wie może wciąż znajdują się tutaj skarby czekające na nasze odkrycie? :)     

Otwór wejściowy do Jaskini w Trzech Kopcach (Groty Klimczoka).

Gotowy na eksplorację jaskini :).

Jaskinia w Trzech Kopcach - niewielka platforma po pokonaniu wejściowego kominka.

Jaskinia w Trzech Kopcach - pionowy 4,5 m kominek.

Jaskinia w Trzech Kopcach.

Jaskinia w Trzech Kopcach.

Stawonogi w Jaskini w Trzech Kopcach.

Jaskinia w Trzech Kopcach.

Jaskinia w Trzech Kopcach.

Pamiątkowe zdjęcie w Jaskini w Trzech Kopcach.

Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) w Jaskini w Trzech Kopcach.

Wróciwszy na powierzchnię kontynuowałem swój marsz ścieżką w kierunku szczytu Trzy Kopce (1082 m n.p.m.). Ścieżka doprowadziła mnie do żółtego szlaku () w okolicach szczytu. Trzy Kopce to najwyższy szczyt Brennej. W przeszłości na tej górze znajdowało się prywatne schronisko górskie, zniszczone wraz z końcem II wojny światowej. O jego obecności świadczą widoczne w okolicach wierzchołka pozostałości jego fundamentów. Ze szczytu Trzech Kopców roztacza się ładny widok m.in. na: Skrzyczne, Pilsko, Babią Górę, Tatry (przy dobrej pogodzie), Klimczok, Magurę, Szyndzielnię, Pogórze Śląskie, Kotlinę Oświęcimską oraz Równinę Pszczyńską.      

Ruiny dawnego schroniska na Trzech Kopcach.

Klimczok i Magura z Trzech Kopców (1081 m n.p.m.).

Z najwyższego szczytu Brennej skierowałem się w stronę Szyndzielni (1026 m n.p.m.). Wiedzie tam czarny szlak () odchodzący od żółtego szlaku podczas podejścia na Klimczok. Trasa ta jest bardzo łatwa. Nieco poniżej szczytu Szyndzielni znajduje się górna stacja kolejki gondolowej, wywożącej tutaj turystów z Bielska-Białej. Łatwość dostępu w to miejsce powoduje, że grupa Klimczoka jest licznie odwiedzana przez turystów. Z polany przed górną stacją kolejki (niewielki wyciąg narciarski) roztacza się wspaniały widok na przedpole Beskidów.  

Widok ze stoku Szyndzielni w kierunku północnym.

Widok ze stoku Szyndzielni w kierunku górnej stacji kolejki gondolowej.

Kolej gondolowa na Szyndzielnię.

Spod górnej stacji kolejki ruszyłem w stronę schroniska PTTK na Szyndzielni (), oferującego 49 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6, 8 i 10 - osobowych i szczytu Klimczoka (1117 m n.p.m.) ()
Z wierzchołka Klimczoka roztacza się jeden z najlepszych widoków w Beskidzie Śląskim. Można stąd obserwować najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Rozpoznawalnym elementem góry jest znajdujący się na szczycie stalowy maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych. Na uwagę zasługuje tutaj skalny ogródek z kamieniami pochodzącymi z różnych gór świata.  

Widok spod Schroniska PTTK "Szyndzielnia" na Bystrą i dolinę Białki.

Schronisko PTTK "Szyndzielnia".

Klimczok (1117 m n.p.m.) - widok na Magurę, Skalite, Pilsko i Babią Górę.

Skalny ogródek z kamieniami z różnych szczytów na Klimczoku.

Kwiaty ze skalnego ogródka z kamieniami z różnych szczytów na Klimczoku.

Skrzyczne z Klimczoka.

Dalsza moja wędrówka wiodła czarnym szlakiem () biegnącym wzdłuż niewielkiego wyciągu narciarskiego w stronę Przeł. Kowiorek (1040 m n.p.m.) i schroniska PTTK "Klimczok", położonego na stokach Magury (1109 m n.p.m.). Schronisko PTTK "Klimczok" oferuje 44 miejsc noclegowych w pokojach: 2, 3, 4, 5, 6, 7 - osobowych z łazienkami. Ciekawostką niespotykaną w innych schroniskach górskich jest udostępniony dla gości otwarty basen kąpielowy.

Klimczok (1117 m n.p.m.).

Schronisko PTTK "Klimczok".

Spod schroniska ruszyłem najpierw zielonym (, a następnie niebieskim szlakiem () w stronę doliny Żylicy (Szczyrk). Na długości 5,7 km, czekało mnie momentami strome zejście w stronę Szczyrku. Uciążliwą drogę umilały mi świetne widoki na najwyższe partie Beskidu Śląskiego. Zaskoczyły mnie rzesze tłumów zmierzających pomimo strasznych upałów w stronę szczytu Klimczoka. Nie wszyscy byli zmęczeni dzisiejszymi upałami. Wygrzewającej się w Słońcu żmii zygzakowatej takie warunki wyraźnie odpowiadały i dosyć niechętnie odsunęła się na bok ze szlaku.

Beskid (860 m n.p.m.), Przeł. Karkoszczonka (729 m n.p.m.), Hyrca (929 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Malinów (1114 m n.p.m.) ze stoków Magury.

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) ze stoków Magury.

Skalite (863 m n.p.m.) ze stoków Magury.

Żmija zygzakowata (Vipera berus).

Niebieski szlak () zmierzający do Szczyrku biegnie przez położone wysoko w górach osiedle Podmagura. Około 1,4 km od centrum Szczyrku znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce (więcej o sanktuarium w poście: Kadra polskich skoczków narciarskich i element Korony Gór Polskich (Szczyrk - Buczkowice - Skrzyczne)). 

Niebieskim szlakiem w stronę Szczyrku.

Sanktuarium MB w Szczyrku na Górce.

Szczyrk to niewielkie turystyczne miasteczko, słynące przede wszystkim ze znajdujących się tutaj wielu wyciągów narciarskich. Poza tym warto wybrać się do Szczyrku, żeby zobaczyć inne atrakcyjne miejsca. Godnym naszej uwagi miejscem jest kościół p.w. św. Jakuba. Jest to drewniany budynek, który powstał pod koniec XVIII wieku.    

Kościół św. Jakuba w Szczyrku.

W pobliżu Żylicy ulokowane zostały obiekty należące do Centralnego Ośrodka Sportu, m.in.: hala sportowa, stadion lekkoatletyczny, basen, korty tenisowe, skocznie narciarskie. Na obiektach COS-u często swoje zgrupowania mają reprezentanci Polski w różnych dyscyplinach sportowych. 
W centrum miasteczka znajduje się nowoczesny amfiteatr "Skalite", mogący pomieścić wielką widownię. Jedną z najważniejszych imprez odbywających się na tym obiekcie są występy górali z rożnych rejonów świata, w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. 
Spod amfiteatru udałem się jeszcze w kierunku Szczyrku Górnego i kolejki linowej na Skrzyczne oraz na poszukiwanie Jaskini Lodowej. Niestety nie udało mi się znaleźć niewielkiego otworu wejściowego do tej jaskini. 

Kompleks skoczni narciarskich "Skalite" w Szczyrku.

Amfiteatr w Szczyrku.

Deptak w centrum Szczyrku.

Mostek nad Żylicą.

Kolej linowa na Skrzyczne.

Ogromne zmęczenie, które towarzyszyło mi dzisiaj ze względu na wysoką temperaturę, zmusiło mnie do rezygnacji z planów wspinaczki na Kotarz od strony Szczyrku. Zdecydowałem się powrócić w stronę centrum Szczyrku i dalej kontynuować swoją wędrówkę przez Szczyrk Biłą w stronę Przeł. Karkoszczonka ().  

Przeł. Karkoszczonka (729 m n.p.m.).

Z przełęczy pozostało mi już tylko zejście w stronę Brennej Bukowej (trasę tą pokonałem już dzisiaj wcześniej) ()
Pomimo, że nie udało mi się zobaczyć całej Jaskini w Trzech Kopcach jestem z tej wycieczki zadowolony. Ta niemożność jej zobaczenia utwierdziła mnie w przekonaniu o ponownej wizycie w Grocie Klimczoka. Tym razem planuję wybrać się tam już w towarzystwie doświadczonego grotołaza. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz