środa, 10 czerwca 2015

Eksploracja rzadko uczęszczanych szlaków Beskidu Śląskiego (Przeł. Kubalonka, Kozińce, Trzy Kopce Wiślańskie)

Wisła Głębce - Przeł. Kubalonka - Kozińce - Wisła Nowa Osada - Smerekowiec - Trzy Kopce Wiślańskie - Brenna Leśnica

Data: 29.V.2015

Dystans: 19,2 km
Suma podejść: 767 m
Suma zejść: 821 m
Planowany czas przejścia: 5:45 h

Najwyższy punkt na trasie: stok Czupla (ok. 860 m n. p. m.)



Schroniska turystyczne i inne obiekty noclegowe na trasie:
Przytulisko młodzieżowe "Telesforówka":      http://www.telesforowka.pl/

Trasa:


BESKID ŚLĄSKI: -  Wisła Głębce -  Przeł. Kubalonka (761 m n.p.m.) -  Głębiec (825 m n.p.m.) -  Kozińce (775 m n.p.m.) -  Wisła Nowa Osada - Skocznia narciarska im Adama Małysza w Wiśle Malince - Wisła Nowa Osada -  Smerekowiec (835 m n.p.m.) -  Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) -  Brenna Leśnica


Trasa dzisiejszej wycieczki. Opracowanie własne w QGIS-ie. Podkład - WMS (geoportal).

Profil topograficzny dzisiejszej wycieczki.

Trasa tej piątkowej wycieczki została zaplanowana tak, aby przebiegała na znacznej długości nieznanymi mi fragmentami Beskidu Śląskiego (kontynuacja jednego z celów założonych na najbliższe lata - przejście wszystkich szlaków turystycznych Beskidu Śląskiego), a dodatkowo jej koniec musiał znaleźć się na terenie Brennej (weekend zamierzałem spędzić w rodzinnym domu).
Po dojeździe pierwszym możliwym pociągiem do stacji Wisła Głębce (ok. 8:30) ruszyłem najpierw zobaczyć skocznie narciarskie w Wiśle Łabajowie i jeden z najwyższych, czynnych wiaduktów kolejowych w Polsce ().
Kompleks skoczni narciarskich, stanowią trzy skocznie narciarskie o rozmiarach: K65, K35 oraz K10. Rekord największej skoczni wynosi 72,5 m i należy do Krzysztofa Kabota (2011 r.). Skocznie te użytkowane są do dzisiaj. Posiadają wyciąg oraz sztuczne oświetlenie. Nie są pokryte niestety igelitem, przez co oddawanie skoków jest tutaj możliwe wyłącznie w zimie. Skocznie wykorzystywane są dzisiaj przede wszystkim przez młodych skoczków.
Niedaleko skoczni znajduje się długi na 122 metry (wys. 25 m) wiadukt kolejowy. Jest to jeden z najwyższych wiaduktów kolejowych w Polsce (po obiekcie wciąż jeżdżą pociągi). Zbudowany on został w latach 1931 - 1933. Ciekawostką jest fakt, że kawałek dalej znajduje się ostatnia stacja na tej linii (nigdy linia ta nie była dłuższa). Wydaje się to więc nieco dziwne, bo niby po co budowano tak dużą inwestycję skoro kilkaset metrów dalej postanowiono zakończyć linię. Odpowiedzią na to pytanie są plany związane z tą linią. Docelowo miała ona przebiegać tunelem pod Przeł. Kubalonka do Istebnej, a według innych źródeł nawet do Zwardonia. Niestety wybuch wojny pokrzyżował te plany. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pojawiały się głosy, mówiące o konieczności dokończenia budowy tej linii. Niestety na dzień dzisiejszy przedłużenie jej wydaje się mało prawdopodobne.

Kompleks skoczni narciarskich Wisła - Łabajów.

Wiadukt kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle.

Powróciwszy pod stację PKP Wisła Głębce, kontynuowałem swoją wędrówkę zielonym szlakiem () w stronę Przeł. Kubalonka. Szlak na tym fragmencie najpierw wiedzie lokalną ulicą aż do drogi wojewódzkiej nr 941. Dalej biegnie kawałek wzdłuż tej szosy (należy zachować szczególną uwagę na poruszające się po drodze pojazdy), by wejść na ścieżkę i drogę leśną aż na Przeł. Kubalonkę. 

Końcowa stacja kolejowa - Wisła Głębce.

Jeden z przedstawicieli parzystokopytnych na szlaku.

Droga wojewódzka nr 941 w kierunku Przeł. Kubalonka.

Zielony szlak w kierunku Przeł. Kubalonka.

Przeł. Kubalonka (761 m n.p.m.) to świetne miejsce dla turystów na rozpoczęcie wędrówki. Przełęcz jest skomunikowana (są miejsca parkingowe, kursują autobusy). Znajdują się na niej restauracje, bary i pensjonaty. Nieco poniżej istnieje zespół budynków Wojewódzkiego Centrum Pediatrii "Kubalonka" oraz zabytkowy, drewniany kościół pod wezwaniem św. Krzyża z 1779 r.. Tuż nad przełęczą znajdują się narciarskie trasy biegowe ze strzelnica do biathlonu (z licencją FIS). W bliskim sąsiedztwie przełęczy położony jest Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle. 

Przeł. Kubalonka (761 m n.p.m.).

Narciarskie trasy biegowe - Kubalonka.

Dalsza część trasy wiedzie zielonym szlakiem (), tuż obok tras do narciarstwa biegowego w kierunku szczytów: Głębiec (825 m n.p.m.) i Kozińce (775 m n.p.m.). Trasa na tym fragmencie jest łatwa i dosyć przyjemna. W okolicach szczytu Kozińce znajdują się ładne widoki m.in. na: Czantorię, Czupel i Trzy Kopce Wiślańskie. Na samym szczycie znajdują się polany oraz maszt telewizyjnej stacji przekaźnikowej. 

Widok na Beskid Śląski z przysiółka Wajdówka.

Kozińce (775 m n.p.m.).

Kozińce (775 m n.p.m.).

Widok ze stoku Kozińców.

Stado koni na stoku Kozińców.

Uroczy źrebak :)

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) ze stoku Kozińców.

Od lewej: Kamienny (790 m n.p.m.), Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.), Grapa (711 m n.p.m.), Czupel (882 m n.p.m.). 

Z Kozińców zielony szlak () opada stopniowo w stronę Nowej Osady (osiedle Wisły). Po drodze wciąż można obserwować piękne widoki na szczyty okalające dolinę Wisły.
Po dojściu do doliny Wisły decyduję się podejść pod skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince (dojście drogą wojewódzką nr 942). Skocznia ta ma rozmiary: K120, HS134 m. Jej rekordzistą jest Stefan Kraft (139 m). Skocznia posiada: igelit, sztuczne oświetlenie oraz wyciąg obsługujący także turystów.    

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Wróciwszy do zielonego szlaku kontynuowałem swój marsz w kierunku Smerekowca (835 m n.p.m.) (). Szlak na tym fragmencie wspina się momentami dosyć stromo. Początkowo biegnie on wzdłuż wyciągu narciarskiego Nowa Osada - Wróblonki (w tym miejscu można podziwiać ładne widoki, zwłaszcza w stronę Czantorii i Stożka). Następnie omija on wierzchołki Grapy (711 m n.p.m.) i Czupla (882 m n.p.m.), by osiągnąć szczyt Smerekowca (835 m n.p.m.). W tym miejscu kończy się zielony szlak. 

Widok z trasy zjazdowej wyciągu narciarskiego Nowa Osada - Wróblonki na m.in.: Beskid (824 m n.p.m.), Kiczory (989 m n.p.m.), Wielki Stożek (978 m n.p.m.), Kobyłę (802 m n.p.m.) - w środku. 

Podejście w stronę szczytu Czupel (882 m n.p.m.).

Czupel (882 m n.p.m.).

Od tego miejsca przez 1,9 km wędruję żółtym szlakiem () w stronę Trzech Kopców Wiślańskich (810 m n.p.m.). Trasa ta biegnie grzbietem i jest bardzo przyjemna i widokowa. W pobliżu szczytu Trzech Kopców Wiślańskich zlokalizowane jest przytulisko młodzieżowe "Telesforówka", w którym znajduje się punkt gastronomiczny oraz miejsca noclegowe.

Widok na pasmo Starego Gronia, Kotarz i pasmo Klimczoka (najdalszy plan).

Przytulisko młodzieżowe "Telesforówka" na Trzech Kopcach Wiślańskich.

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) - widok na Świniorkę (700 m n.p.m.), Orłową (813 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.) i grzbiet Starego Gronia.

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.).

Po krótkim odpoczynku decyduję się wreszcie ruszyć na ostatni fragment dzisiejszej wycieczki - zielony szlak () w kierunku Brennej Leśnicy (3,5 km). W górnej części tego fragmentu, na uwagę zasługuje polana położona w pobliżu szczytu Gronik (662 m n.p.m.), z której roztacza się ładny widok na pasmo Starego Gronia i Kotarz. Dolna część biegnie natomiast lasem w stronę doliny Leśnicy. Końcowy punkt wycieczki zlokalizowany jest w pobliżu przystanku autobusowego.

Polana w pobliżu przysiółka Gronik w Brennej.

Pamiątkowe zdjęcie na polanie w pobliżu przysiółka Gronik.

Brenna Leśnica (leśniczówka) - koniec wycieczki.

Z dzisiejszej wycieczki jestem zadowolony, zwłaszcza że dopisała pogoda. Trasę tę polecam wszystkim osobom, które szukają alternatywy dla wielu zatłoczonych szlaków Beskidu Śląskiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz