Dolina Chochołowska
Data: 25.IV.2015
Dystans: 12,9 km
Suma podejść: 329 m
Suma zejść: 329 mPlanowany czas przejścia: 3:50 h
Najwyższy punkt na trasie: okolice Kaplicy św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej (ok. 1160 m n.p.m.)
- Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej: http://www.chocholowska.zakopane.pl/ lub Facebook
Trasa:
TATRY: - Siwa Polana - Dolina Chochołowska - Polana Chochołowska - Kaplica na Polanie Chochołowskiej - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Dolina Chochołowska - Siwa Polana
Trasa wycieczki. Opracowanie własne w QGIS-ie. Podkład - WMS (geoportal).
Profil topograficzny dzisiejszej wycieczki.
Końcówka marca i większość kwietnia to miesiące, w których na wielu witrynach internetowych, czy portalach społecznościowych pojawiają się one - tatrzańskie krokusy. Dla najbardziej zagorzałych miłośników Tatr to istotny czynnik, dzięki któremu są w stanie zrezygnować z wielu obowiązków, planów, żeby tylko pojechać do Doliny Chochołowskiej i zobaczyć symbol budzącej się do życia tatrzańskiej przyrody. Warto dodać, ze spektakl ten nie trwa wiecznie. Krokusy (szafrany) kwitną od 2-3 tygodni. Nie ma więc zbyt wiele czasu. Ten ograniczony czas dobrze odzwierciedla liczba turystów maszerująca doliną w stronę Polany Chochołowskiej. Te tysiące osób powodują, że Dolina Chochołowska staje się przez ten krótki okres najpopularniejszym tatrzańskim szlakiem, bijąc nawet ten zmierzający do Morskiego Oka.
Na to krokusowe szaleństwo szykowałem się wspólnie z siostrą od ponad roku. Już w ubiegłym roku planowaliśmy wybrać się właśnie na ten spektakl w Tatry. Wówczas przeszkodziła nam głównie pogoda. W tym roku z pogodą było podobnie. Gdy pierwsze krokusy zaczęły kwitnąć ponownie zima dała o sobie znać, zasypując budzące się do życia kwiaty. Wreszcie udało nam się trafić na odpowiedni termin - ostatnia sobota kwietnia. Po ponad 3 godzinnej jeździe i zaparkowaniu na parkingu samochodu mogliśmy ruszyć na spotkanie z marzeniem.
Już na samym początku wędrując przez Siwą Polanę, mogliśmy zobaczyć kwiaty dla których przybyliśmy dzisiaj w Tatry.
Siwa Polana początek wycieczki.
Siwa Polana - pierwsze krokusy :)
Doliną Chochołowską biegnie zielony szlak (). Cała trasa aż do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej jest bardzo łatwa. Na długości ok. 5,9 km teren podnosi się o ok. 180 metrów. Niemal cały ten odcinek jest pokryty asfaltem, co ułatwia poruszanie z wózkami dziecięcymi. Doliną Chochołowską możemy także poruszać się rowerem (działa wypożyczalnia rowerów), bryczką góralską lub kolejką turystyczną (sezon letni) kursującą do Polany Huciska.
CIEKAWOSTKA!!! Za wstęp do Doliny Chochołowskiej obowiązują opłaty podobnie jak na innych szlakach w granicach TPN. Bilety na wstęp do tej doliny nie wydaje jednak TPN, lecz Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi. Ten wyjątek skutkuje tym, że jeżeli ponownie chcemy wejść w tym samym dniu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, (lecz tym razem innym wejściem) musimy ponownie zapłacić za wstęp do TPN.
CIEKAWOSTKA!!! Za wstęp do Doliny Chochołowskiej obowiązują opłaty podobnie jak na innych szlakach w granicach TPN. Bilety na wstęp do tej doliny nie wydaje jednak TPN, lecz Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi. Ten wyjątek skutkuje tym, że jeżeli ponownie chcemy wejść w tym samym dniu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, (lecz tym razem innym wejściem) musimy ponownie zapłacić za wstęp do TPN.
Dolina Chochołowska to przykład doliny walnej (biegnącej od grani głównej aż do podnóża gór). Jest ona największą doliną w polskich Tatrach. Zbudowana jest z dwóch różnych rodzajów skał. Granica między nimi znajduje się na wysokości Wyżniej Bramy Chochołowskiej. Część północna zbudowana jest ze skał osadowych (łupki, wapienie kredowe, dolomity triasowe), natomiast część południowa zbudowana jest ze skał krystalicznych (granity i gnejsy). W górnej części doliny znajdują się jej 3 główne odgałęzienia: Wyżnia Chochołowska, Jarząbcza i Starorobociańska. Właśnie w ich obrębie dobrze widoczne są formy pozostałe po spływającym tutaj plejstoceńskim lodowcu (m.in.: cyrki lodowcowe, doliny U-kształtne).
Siwiańskie Turnie.
Krokusy (Crocus) na Polanie Huciska.
Krokusy na Polanie Huciska.
Niżnia Brama Chochołowska. Skała Kmietowicza.
Niżnia Brama Chochołowska.
Turnie na stoku Hrubasa (1499 m n.p.m.).
Turnie nad Chochołowskim Potokiem.
W dolnym odcinku Doliny Chochołowskiej () na uwagę zasługują: wapienne turnie wraz z formami krasowymi, w tym jaskiniami (największa - Szczelina Chochołowska). Niestety wszystkie jaskinie w obrębie Doliny Chochołowskiej nie są udostępniane turystycznie. Ciekawym obiektem jest najbardziej wydajne w polskich Tatrach krasowe wywierzysko - Wywierzysko Chochołowskie, do którego ze szlaku prowadzi krótka ścieżka. Zaraz za misą źródliskową widać wyraźnie, jak potok przyjmuje charakter roztokowy (wody rozdzielają się w dwóch różnych kierunkach, by po jakimś czasie ponownie się ze sobą połączyć). Dolina Chochołowska to jedyna dolina w TPN, na której prowadzona jest gospodarka leśna. Liczne wiatrołomy na okolicznych stokach zmusiły do działania w dzisiejszym dniu pracowników leśnych.
Polana Chochołowska. W tle od lewej ośnieżone szczyty: Rakoń, Długi Upłaz i Grześ.
Wszędzie krokusy ;)
Polana Chochołowska. W tle od lewej: Rakoń (1879 m n.p.m.), Długi Upłaz i Grześ (1653 m n.p.m.).
Skrzyżowanie szlaków na Polanie Chochołowskiej. W tle od lewej: Bobrowiec (1663 m n.p.m.) i Mnichy Chochołowskie.
Wśród krokusów :-).
"Inwazja" krokusów na Polanie Chochołowskiej. Na dalszym planie od lewej: Łopata, Wołowiec i Rakoń.
Mnichy Chochołowskie z Polany Chochołowskiej.
Polana Chochołowska i Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.).
Krokusy z widokiem w tle na: fragment Łopaty (1958 m n.p.m.), Wołowiec (2064 m n.p.m.), Rakoń (1879 m n.p.m.) i Długi Upłaz.
Kapliczka na Polanie Chochołowskiej.
Schron turystyczny obok kapliczki na Polanie Chochołowskiej.
Krokusy na Polanie Chochołowskiej.
Polana Chochołowska - widok na Łopatę (1958 m n.p.m.) (z lewej) i Wołowiec (2064 m n.p.m.) (z prawej).
Polana Chochołowska.
Polana Chochołowska - widok w stronę Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.).
Fioletowa Polana Chochołowska.
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej.
Polana Chochołowska to największa w polskich Tatrach i jedna z największych polan w całych Tatrach. Dawniej była ona jednym z najważniejszych ośrodków pasterstwa w tych górach. Obecnie prowadzony jest na niej kulturowy wypas owiec. Na uwagę w Dolinie Chochołowskiej zasługują jeszcze inne polany: Długa Polana, Polana Huciska, Polana Kryta, czy Siwa Polana, gdzie także kultywowany jest kulturowy wypas owiec.
Na Polanie Chochołowskiej znajduje się kilka szałasów, bufet góralski, kapliczka w góralskim stylu p.w. św. Jana Chrzciciela (msze w niedzielę) (prowadzi tam czarny szlak ()) oraz Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Schronisko to stanowi największą bazę wypadową w Tatry Zachodnie. Na przełomie marca i kwietnia na polanę zmierzają setki turystów, by podziwiać najwspanialszy spektakl tatrzańskiej wiosny. Pojawienie się krokusów zamienia na fioletowy kolor polany, co w połączeniu z wciąż przykrytymi śniegiem szczytami: Kominiarskiego Wierchu, Grzesia, Rakonia, Wołowca i Łopaty daje niezapomniany widok. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się węzeł szlaków w kierunku: Grzesia (żółty szlak), Rakonia (zielony, po osiągnięciu grzbietu niebieski szlak), Trzydniowiańskiego Wierchu (czerwony szlak).
Bardziej oblodzony fragment szlaku.
Chochołowski Potok.
Wyżnia Brama Chochołowska.
Wiatrołomy nad Chochołowskim Potokiem.
Wywierzysko Chochołowskie.
Siwiańskie Turnie.
Zauroczeni pięknem Doliny Chochołowskiej, nie chcieliśmy tak po prostu wracać już do domu. Zdecydowaliśmy się jeszcze na wycieczkę w stronę Morskiego Oka. O tej wycieczce możecie przeczytać w poście - W poszukiwaniu zimy (Dolina Białki, Dolina Rybiego Potoku, Morskie Oko).
Koniec wycieczki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz